Hapishanede BiLim QeyPHi

Blogumuzda daha önce Ege Üniversitesi’nin muhteşem başarısı, İstanbul Üniversitesi’nin gerçek kuantum teknolojisini memlekete getirme çabaları vs. gibi şeylerden bahsetmiştik. Üstün Türk biliminin nadide örnekleri bunlarla sınırlı değil. 2009’dan beri tutuklu olup, cezaevinden dün tahliye edilen Mehmet Haberal‘ın tutuklu ve hatta yoğun bakımda kaldığı sürede yayınladığı bilimsel makalelere bakacağız.

haberalBunun için YÖK’ün, üniversitelerin ve sâir kurumların ana referans olarak kullandığı Web of Science veritabanını kullanıyoruz. Görülen o ki Sayın Haberal 2009’dan bu güne kadar tam 249 bilimsel yayına imza atmış, ya da bir şekilde ismi 249 bilimsel yayında geçmiş. Gördüğünüz gibi buradaki sayı bir ara sosyal medyayı sallayan 5 yılda 270 makale yazan akademisyen ile yarışır durumda. Aslında Haberal 2006-2007 yıllarında peşpeşe 140 ve 130’ar yayın yaparak o rekoru sadece ve sadece 2 sene içinde kırmış ama pek kimsenin dikkatini çekmemiş. 

Buradaki başarı ve gurur duymamız gereken mevzuu ise 5 yılda imza atılan 249 bilimsel yayının kendisi tutukluyken yapılması olmuştur. Bilimsel çalışmaları ile adını çoktan dünya literatürüne yazdırmış olan Sayın Prof. Haberal ve Başkent Üniversitesi’ndeki çalışma arkadaşları bu performansları ile mensubu oldukları büyük Türk milleti adına ne kadar gurur duysalar azdır. Her zaman olduğu gibi yine dünyada bir ilke imza atmışlardır. Ayrıca Haberal’in tutukluluğunun sona ermesi ile Başkent Üniversitesi Senatosu‘nun özlediğimiz havasını yakalamasını, ülkenin geleceği ile ilgili önemli kararlar almaya devam etmesini diliyoruz.

Advertisements

3 thoughts on “Hapishanede BiLim QeyPHi

  1. Bu götten uydurma bloguna girip bir adet rating kazandırdığım için pişmanlıktan şu anda kafamı klavyeye vuruyorum panpa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s