Siyasetin ilme sirayet etmesi

İnternette bir mecrada hızlıca anlattığım bir olayı direkt kopya-yapıştır ile buraya geçiriyorum. Belki bir ara üstünden geçerim.

şimdi olay şu arkadaşlar. bildiğiniz gibi x başgan burada bizim enstitüde bir konferansta diye yazıyorum bir müddettir. şimdi bu konferans öğrencilerin düzenlediği bir fizik konferansı. adı da genç bilmem ne fizikçileri. hocalar katılamıyor (davetli konuşmacılar hoca tabi ama konu o değil). neyse, bir de konferansın nerede düzenleneceği ise iki sene öncesinin konferansında belirleniyor. bir okul, enstitü adaylığını maille vs bildiriyor konferanstan bir müddet önce. sonra konferans zamanı adaylarla mülakatlar filan yapılıp, iki sene sonra kimin düzenleyeceğine karar veriliyor. 

işte seneye zürih düzenleyecek, onlar geçen sene belli olmuş. 2016 içinse -ki buna biz karar verdik- 3 başvuru vardı. 1-floransa, 2-brezilya 3- münih. bunlardan floransa aynı konferansı 2008’de düzenlemiş ve şu anda adaylık için uğraşan öğrenciler o zamana kadar mezun olacakmış. dolayısı ile eledik. olay brezilya ile münih arasında kaldı, ki zurnanın zırt dediği yerdi.

şimdi brezilya konusu karışık. biraz da dünya kupası gibi. adamların güya sosyalist hükümeti olsa da dünya kupasını yapmak için deli gibi para döküp, polislerle favela’ları filan bastırıp, kentsel dönüşüm, hayvani çalışma şartları filan, insanların ağzına sıçıyolar. ama işte sebep EMERGING MARKET ve VISIBILITY. aynı durum anladığım kadarı ile bilim için de geçerli

adamlar bilime ayı gibi para ayırıyorlarmış. bizde tübitak da benzerini yapıyor ama bizimkiler kıroyuz ama para bizde kafası ile gidiyor. brezilyalılar böyle bi görgüsüzlük yapıyo mu, ondan emin değilim. neyse, şimdi brezilyalı öğrencilerin söylediği şu, “hükümetten para bulduk, 70 tane avrupalı öğrenciyi brezilyada tüm masrafları ile ağırlayabiliriz, konferansı biz alalım”. ama konferans 95’den beri bir kere bile avrupa dışına çıkmamış ve isminde “european conference of xyz” geçmemesine rağmen gelenek olarak bir avrupa konferansı.

(arada bazı sorular)

şte, avrupa konferansı bir de seneye zürihliler düzenleyecek diyordum. önceki akşam zürihlilerle bizim komite ortak toplantı yaptık. bizim elemanlar (ekseriya italyan) “yea işte burda bi spirit var, bi gördüğün öğrenciyi bi daha görüyon, ama amerika’ya giderse kimse gitmez vs” özetle avrupalı kültürel muhafazakarlığın dibinde geziyolardı. orda ben itiraz ettim biraz, iranlı bi arkadaşla birlikte. dedik, o da bir spirit yani. ayrı bi network. gruplarda para var, ki daha ekimde amerikaya gittiydim, demek ki gidilebiliyor.

isviçrelilerden iki kişi konuştu daha çok. birisi bayağı atkafalıydı, onu susturduk. “this is a european conference” filan diye avrupalılığı sığ bi şekilde şeyediyodu. neyse diğeri asıl ilginç olan. “bence brezilyaya taşımalıyız, çünkü oraya bu komünitenin tohumlarını ekmemiz lazım adamlarda para var, ORADA BİR EMERGİNG MARKET VAR VE ŞİRKETLERİ ORAYA ULAŞTIRMALIYIZ” kafasında.

en sonunda tüm iki ekibin yarısından fazlası avrupada kesinlikle olmalı diye diretince, bir de -ki benim ikna olduğum nokta burası- brezilya’da bir konferans yapılsa bile bu alanda avrupa’daki komünite zaten büyük (amerika’dan daha ilerdeyiz) yine de insan bulunur denildi. o zaman ben de oyumu “konferansı yılda iki kere olacak şekilde organize edek” şeysine çevirdim.

neyse, brezilyalılara da o önerelim dedik. brezilya’nın yazı zaten avrupa’da kış olucak filan. böylece 6 ay arayla iki kere yapılmış olur. avrupa verisyonunda oraya reklam yapılır, adam gönderilir filan. bence makul. NEYSE FAKAT ADAMLAR BUNU KABUL ETMEMİŞ. “biz illa konferansı tamamen brezilya’da istiyoruz” demişler. biz de direkt münih’e verdik. bilmiyorum ne olacak, ayrıca düzenlemek isteyecekler mi?

aslında gelenek dahi olsa belki de hani o geleneğin de değişme zamanı gelmiştir artık ama burda olay direkt teknik şeyler, insan sayısı vs. yüzünden. çünkü bu konferansların katılımcı sayısı hep sınırlı. en fazla 100 kişi filan. benim bölünmesi için ikna olduğum nokta burasıydı, yoksa en azından bizim italyanların noktası daha çok cultural ve european spirit mevzuundandı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s